Tõsielul põhinevad või tegelikku tausta omavad lavastused on alati põnevad, esiteks seetõttu, et näha, kuidas tõlgendatakse laval midagi, mis on tegelikult olnud ja teisalt annab see võimaluse näitlejatele roll luua puhtamalt ja selgemalt, sest nad saavad kasutada realistlikke eeskujusid.
Rakvere teatris on lavale toodud lugu Jungist ja tema psühhoanalüüsist. Lugu ühe avastuse sünnist, arengutest ja sellest, kuidas midagi maailma muutvat on sündinud ja mis on sellega kaasas käinud. Jungi rollis astub lavale Elar Vaher ja tema patsienti Sabina Spielreini mängib Grete Jürgenson. Mõlema puhul on põnev näha rolli arenemist ja saali kiirgab seda, kuidas näitleja on oma rolliga tööd teinud. Kui lavastuse tegevustik on kulgev, pildivahetused aeglased ja kohati algelised, siis selle kõrval saabki esile kerkida näitleja ja tema mäng, mida peategelased ka meisterlikult lavale toovad.
Lavastuslikult ei ole siiski tegu igava lavastusega, selleks kasutatakse erinevaid meetodeid näiteks valguse ja varju mängu. Palju annab tegevustikule ja sõnumi edastusele juurde muusikaline kujundus. Põnevalt ja lihtsalt viiakse publik ühest tegevuspaigast teise ja soov saada teada, mis saab edasi on alati mõttes.
Kui arvestada, et loo tegevus toimub möödunud sajandi algusaastail, siis on tekstis palju ajastule iseloomulikke jooni. Olgu selleks näiteks see, et eesmärk pere loomisel ja järglaste saamisel on alati poeg ja poja saamine on eesmärk. See aga mõjutab abielu, perekondlikke suhteid ja killustab maailma. Jung aga satub enda avastusretkel ja psühhoanalüüsi loomisel niivõrd sügavasse arengusse, et unustab sootuks enda elu ja abielu ja seab töö esikohale. Peategelase kandvaks mõtteks saab ja jääb see, et on vaja teha midagi andestamatut, et olla võimeline edasi elama.
Info lavastuse kodulehelt:
"Ohtlik meetod" on tõestisündinud lool põhinev ajaloolisi sündmusi puudutav draama analüütilise psühholoogia isast Carl Gustav Jungist, tema patsiendist Sabina Spielreinist ning Jungi mentorist Sigmund Freudist. Kirglikus ning valusalt hellas loos segunevad armastus, hullus, teadus, peresuhted, inimhinge varjuküljed ning tõehetke kirgastumised.
"Vahel on vaja teha midagi andestamatut, lihtsalt selleks, et olla võimeline edasi elama."
Lavastusmeeskond, foto:
Foto: Kalev Lilleorg
Autor Christopher Hampton "The Talking Cure"
Tõlkija Laura Kalle
Lavastaja Madis Kalmet
Kunstnik Pille Jänes Muusikaline kujundaja Peeter Konovalov (Ugala)
Valguskunstnik Emil Kallas (Tallinna Linnateater)
Video Andres Raja
Osades Grete Jürgenson (Tartu Uus Teater), Jaune Kimmel, Elar Vahter, Peeter Rästas, Rainer Elhi
Comments